Skip to content

417 Beatty St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Mar 24, 2021

Property Information

Block17604
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,924
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,000
17%
Improvement Value:$33,100
83%
Total Assessment$40,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,326+4.2%
2024$2,232+0.3%
2023$2,227+0.3%
2022$2,220+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$40,000
Sq Ft1,924DeedBook 6514, Page 1809Recorded2/13/2022

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 6113, Page 190

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5272, Page 36

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 2514, Page 593

Property Built

Built

Year Built: 1900