Skip to content

526 Adeline St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$86,000
Last Sale Date
Oct 20, 2021

Property Information

Block17804
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,550
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,000
16%
Improvement Value:$42,300
84%
Total Assessment$50,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,918+4.2%
2024$2,800+0.3%
2023$2,793+0.3%
2022$2,784+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$86,000
Sq Ft1,550DeedBook 6461, Page 1723Recorded10/26/2021

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5794, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1900