Skip to content

1035 S Broad St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 25, 2024

Property Information

Block17901
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,729
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,700
11%
Improvement Value:$55,200
89%
Total Assessment$61,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,591+4.2%
2024$3,446+0.3%
2023$3,437+0.3%
2022$3,426+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,729DeedBook 6570, Page 265Recorded10/1/2024

Property Sale

Sale
$86,758

From:

To:

Sq Ft1,281DeedBook 6301, Page 220Recorded9/22/2017

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft1,655DeedBook 6231, Page 1609Recorded10/22/2015

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1900