Skip to content

424 Grand St

Trenton, NJ 08611

Built 1910
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$81,000
Last Sale Date
Dec 29, 2003

Property Information

Block17904
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,308
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
18%
Improvement Value:$41,700
82%
Total Assessment$50,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,941+4.2%
2024$2,822+0.3%
2023$2,815+0.3%
2022$2,806+1.6%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-001437-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 4659, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1910