Skip to content

420 Grand St

Trenton, NJ 08611

Built 1910

Last Sale Price
$17,000
Last Sale Date
Oct 14, 2014

Property Information

Block17904
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,182
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,800
14%
Improvement Value:$59,400
86%
Total Assessment$69,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,014+4.2%
2024$3,852+0.3%
2023$3,843+0.3%
2022$3,830+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$17,000

From:

To:

Sq Ft1,182DeedBook 6204, Page 1289Recorded10/21/2014

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 5773, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1910