Skip to content

209 Elm St

Trenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Oct 6, 2022

Property Information

Block17904
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,808
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,700
8%
Improvement Value:$118,800
92%
Total Assessment$128,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,454+4.2%
2024$7,154+0.3%
2023$7,136+0.3%
2022$7,112+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
Sq Ft2,808DeedBook 6508, Page 1511Recorded12/6/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920