Skip to content

1077 S Broad St

Trenton, NJ 08611

Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 22, 2019

Property Information

Block18001
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class10
Description2SF 2224SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,400
25%
Improvement Value:$118,200
75%
Total Assessment$157,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,142+4.2%
2024$8,774+0.3%
2023$8,752+0.3%
2022$8,723+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 5304, Page 98

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 5039, Page 109