Skip to content

182 Liberty St

Trenton, NJ 08611

Built 1910

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
May 5, 1999

Property Information

Block18004
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,500
10%
Improvement Value:$65,600
90%
Total Assessment$73,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,241+4.2%
2024$4,069+0.3%
2023$4,059+0.3%
2022$4,046+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3600, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1910