Skip to content

18 Oak St

Trenton, NJ 08638

Built 1996

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Apr 11, 2023

Property Information

Block1801
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,184
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,900
7%
Improvement Value:$41,500
93%
Total Assessment$44,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,576+4.2%
2024$2,472+0.3%
2023$2,466+0.3%
2022$2,458+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$75,000
Sq Ft1,184DeedBook 6520, Page 899Recorded4/14/2023

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft1,130DeedBook 6190, Page 1019Recorded4/2/2014

Property Sale

Sale
$54,138
DeedBook 6001, Page 132

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 4502, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1996