Skip to content

35 Hart Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1995

Last Sale Price
$54,018
Last Sale Date
Aug 21, 2002

Property Information

Block1801
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,200
6%
Improvement Value:$46,500
94%
Total Assessment$49,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,883+4.2%
2024$2,767+0.3%
2023$2,760+0.3%
2022$2,751+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$54,018
DeedBook 4353, Page 36

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3439, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1995