Skip to content

50 Mott Pl

Trenton, NJ 08611

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Mar 18, 2002

Property Information

Block18202
Lot8.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1SSS 12720SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage7,200
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,000
44%
Improvement Value:$186,300
56%
Total Assessment$335,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,451+4.2%
2024$18,666+0.3%
2023$18,619+0.3%
2022$18,559+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 4627, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1950