Skip to content

523 Home Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1924

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Apr 13, 2021

Property Information

Block18301
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,900
15%
Improvement Value:$57,800
85%
Total Assessment$67,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,927+4.2%
2024$3,769+0.3%
2023$3,759+0.3%
2022$3,747+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft1,764DeedBook 6440, Page 1391Recorded5/10/2021

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4923, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1924