Skip to content

839 Beatty St

Trenton, NJ 08611

Built 1900

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Aug 31, 2015

Property Information

Block18306
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,586
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,400
13%
Improvement Value:$49,300
87%
Total Assessment$56,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,289+4.2%
2024$3,156+0.3%
2023$3,149+0.3%
2022$3,138+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft1,586DeedBook 6232, Page 911Recorded10/30/2015

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 6083, Page 627

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 5000, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1900