Skip to content

522 Lalor St

Trenton, NJ 08611

Built 1926

Last Sale Price
$27,500
Last Sale Date
Jan 10, 1997

Property Information

Block18307
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,700
22%
Improvement Value:$23,400
78%
Total Assessment$30,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,746+4.2%
2024$1,676+0.3%
2023$1,671+0.3%
2022$1,666+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 3154, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1926