Skip to content

943 Beatty St

Trenton, NJ 08611

Built 1926

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Nov 8, 2024

Property Information

Block18311
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,068
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,700
21%
Improvement Value:$25,100
79%
Total Assessment$31,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,845+4.2%
2024$1,770+0.3%
2023$1,766+0.3%
2022$1,760+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000
Sq Ft1,068DeedBook 6575, Page 730Recorded11/21/2024

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 3533, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1926