Skip to content

827 Beatty St

Trenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$32,999
Last Sale Date
Apr 30, 2009

Property Information

Block18407
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,173
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,800
20%
Improvement Value:$27,000
80%
Total Assessment$33,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,961+4.2%
2024$1,882+0.3%
2023$1,877+0.3%
2022$1,871+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$32,999
DeedBook 5998, Page 50

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5008, Page 37

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 3205, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1920