Skip to content

1660 Chestnut Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1887

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Jun 17, 2016

Property Information

Block18502
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,130
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,000
15%
Improvement Value:$46,100
85%
Total Assessment$54,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,138+4.2%
2024$3,012+0.3%
2023$3,004+0.3%
2022$2,994+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

Sq Ft1,130DeedBook 6253, Page 1312Recorded6/24/2016

Property Built

Built

Year Built: 1887