Skip to content

Smith Ave

Trenton, NJ 08611

Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Aug 25, 2025

Property Information

Block18701
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$14,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$847+4.2%
2024$813+0.3%
2023$811+0.3%
2022$808+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 6602, Page 751Recorded9/2/2025

Property Sale

SaleMulti
$93,000
DeedBook 3904, Page 184