Skip to content

104 Liberty St

Trenton, NJ 08611

Built 1924

Last Sale Price
$80,500
Last Sale Date
Aug 7, 1989

Property Information

Block18703
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,100
13%
Improvement Value:$49,200
87%
Total Assessment$56,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,266+4.2%
2024$3,134+0.3%
2023$3,126+0.3%
2022$3,116+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$80,500
DeedBook 2497, Page 899

Property Built

Built

Year Built: 1924