Skip to content

968 S Broad St

Trenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$18,000
Last Sale Date
Jul 25, 1996

Property Information

Block18903
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class27
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,414
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,300
12%
Improvement Value:$52,600
88%
Total Assessment$59,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,475+4.2%
2024$3,335+0.3%
2023$3,326+0.3%
2022$3,315+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 3101, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1920