Skip to content

1111-1113 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Jun 8, 2020

Property Information

Block19001
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,340
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
32%
Improvement Value:$85,600
68%
Total Assessment$125,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,298+4.2%
2024$7,003+0.3%
2023$6,986+0.3%
2022$6,963+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$157,000
Sq Ft3,340DeedBook 6407, Page 1749Recorded7/8/2020

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 2416, Page 692

Property Built

Built

Year Built: 1950