Skip to content

1107 Division St

Trenton, NJ 08611

Built 1877

Last Sale Date
Sep 20, 2018

Property Information

Block19002
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,554
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
11%
Improvement Value:$66,300
89%
Total Assessment$74,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,339+4.2%
2024$4,164+0.3%
2023$4,154+0.3%
2022$4,140+1.6%
Property History
Sales5Foreclosures1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6351, Page 1303

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,554DeedBook 6174, Page 1590Recorded7/23/2013

Property Sale

Sale
$51,900
DeedBook 6153, Page 669

Foreclosure Case F-026093-09

Defaulted
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5076, Page 16

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3095, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1877