Skip to content

43-51 W State St

Trenton, NJ 08608

Built 1950
Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2022

Property Information

Block1902
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class10
Description10SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,300
10%
Improvement Value:$3,599,700
90%
Total Assessment$4,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$1,342,549+0.3%
2022$1,338,197+1.6%
2021$1,316,679-3.9%
2020$1,369,950+5.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950