Skip to content

1207 Anderson St

Trenton, NJ 08611

Built 1907

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Sep 28, 2000

Property Information

Block19102
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage816
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,700
23%
Improvement Value:$25,500
77%
Total Assessment$33,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,926+4.2%
2024$1,848+0.3%
2023$1,844+0.3%
2022$1,838+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3926, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1907