Skip to content

216 Rusling St

Trenton, NJ 08611

Built 1887

Last Sale Price
$53,000
Last Sale Date
Mar 28, 2014

Property Information

Block19302
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,200
23%
Improvement Value:$40,800
77%
Total Assessment$53,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,075+4.2%
2024$2,951+0.3%
2023$2,943+0.3%
2022$2,934+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$53,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 6193, Page 1934Recorded5/28/2014

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 3612, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1887