Skip to content

1315 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1877

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 20, 2006

Property Information

Block19401
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,500
17%
Improvement Value:$32,800
83%
Total Assessment$39,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,280+4.2%
2024$2,188+0.3%
2023$2,182+0.3%
2022$2,175+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$73,900
DeedBook 4911, Page 122

Property Sale

Sale
$24,700
DeedBook 4354, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1877