Skip to content

334 Rusling St

Trenton, NJ 08611

Built 1892

Last Sale Price
$94,500
Last Sale Date
Oct 31, 2006

Property Information

Block19602
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,600
25%
Improvement Value:$31,800
75%
Total Assessment$42,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,460+4.2%
2024$2,360+0.3%
2023$2,354+0.3%
2022$2,347+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$94,500
DeedBook 5509, Page 223

Property Sale

SaleMulti
$34,000
DeedBook 3669, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1892