Skip to content

704 Anderson StTrenton, NJ 08611

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Apr 6, 2023

Property Information

Block19602
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,008
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,800
14%
Improvement Value:$74,200
86%
Total Assessment$86,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,989+4.2%
2024$4,788+0.3%
2023$4,776+0.3%
2022$4,760+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$390,000
Sq Ft6,008DeedBook 6522, Page 1250Recorded5/11/2023

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$425,000
DeedBook 4681, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1920