Skip to content

359 Hewitt St

Trenton, NJ 08611

Built 1920

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Aug 14, 2013

Property Information

Block19602
Lot62
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage840
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,100
24%
Improvement Value:$28,800
76%
Total Assessment$37,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,199+4.2%
2024$2,110+0.3%
2023$2,105+0.3%
2022$2,098+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 6177, Page 62Recorded8/22/2013

Property Built

Built

Year Built: 1920