Skip to content

1237 S Broad St

Trenton, NJ 08610

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Mar 9, 2021

Property Information

Block19701
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class10
Description2SB 3360 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,545
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,400
30%
Improvement Value:$93,800
70%
Total Assessment$133,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,727+4.2%
2024$7,415+0.3%
2023$7,397+0.3%
2022$7,373+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft3,545DeedBook 6435, Page 1861Recorded3/24/2021

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft3,360DeedBook 6212, Page 226Recorded2/10/2015

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft3,360DeedBook 6195, Page 1391Recorded6/20/2014

Property Built

Built

Year Built: 1960