Skip to content

625 Grand St

Trenton, NJ 08610

Built 1896

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2024

Property Information

Block19705
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage994
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,200
20%
Improvement Value:$36,800
80%
Total Assessment$46,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,668+4.2%
2024$2,561+0.3%
2023$2,554+0.3%
2022$2,546+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6566, Page 110

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 6112, Page 427

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 3823, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1896