Skip to content

918 Adeline St

Trenton, NJ 08610

Built 1910

Last Sale Price
$48,000
Last Sale Date
Aug 21, 2020

Property Information

Block19803
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,600
14%
Improvement Value:$54,200
86%
Total Assessment$62,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,643+4.2%
2024$3,496+0.3%
2023$3,487+0.3%
2022$3,476+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$48,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 6413, Page 1263Recorded9/14/2020

Property Sale

Sale
$22,500

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 6413, Page 1250Recorded9/14/2020

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 3680, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1910