Skip to content

1032 Adeline St

Trenton, NJ 08610

Built 1988

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
May 13, 2004

Property Information

Block19804
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,250
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,800
7%
Improvement Value:$113,200
93%
Total Assessment$122,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,077+4.2%
2024$6,792+0.3%
2023$6,775+0.3%
2022$6,753+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4808, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1988