Skip to content

933 Adeline St

Trenton, NJ 08610

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 2, 2022

Property Information

Block19805
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,869
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,800
38%
Improvement Value:$67,400
62%
Total Assessment$109,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,335+4.2%
2024$6,079+0.3%
2023$6,064+0.3%
2022$6,044+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 6161, Page 1563

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 5565, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1900