Skip to content

1365 S Broad St

Trenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Apr 13, 2022

Property Information

Block19901
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,959
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,200
10%
Improvement Value:$68,400
90%
Total Assessment$75,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,386+4.2%
2024$4,209+0.3%
2023$4,198+0.3%
2022$4,184+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$208,000
Sq Ft1,959DeedBook 6483, Page 722Recorded4/26/2022

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 6157, Page 1686

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 4065, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1920