Skip to content

1409 S Broad St

Trenton, NJ 08610

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2004

Property Information

Block19902
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,226
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,200
12%
Improvement Value:$55,300
88%
Total Assessment$62,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,626+4.2%
2024$3,479+0.3%
2023$3,471+0.3%
2022$3,459+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$20,111
DeedBook 3072, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1910