Skip to content

223 Virginia Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1928

Last Sale Price
$57,000
Last Sale Date
Sep 26, 2018

Property Information

Block20001
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,302
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,400
14%
Improvement Value:$57,800
86%
Total Assessment$67,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,898+4.2%
2024$3,741+0.3%
2023$3,732+0.3%
2022$3,720+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$57,000

From:

To:

Sq Ft1,302DeedBook 6342, Page 1467Recorded9/27/2018

Property Sale

Sale
$62,370
DeedBook 6004, Page 1

Property Sale

Sale
$145,220
DeedBook 5283, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1928