Skip to content

42 Dresden Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1910

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jun 27, 2001

Property Information

Block20004
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,106
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
15%
Improvement Value:$52,200
85%
Total Assessment$61,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,550+4.2%
2024$3,407+0.3%
2023$3,398+0.3%
2022$3,387+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4086, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1910