Skip to content

712 Lalor St

Trenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$61,000
Last Sale Date
Sep 17, 2008

Property Information

Block20006
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage832
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,600
20%
Improvement Value:$31,300
80%
Total Assessment$38,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,257+4.2%
2024$2,166+0.3%
2023$2,160+0.3%
2022$2,153+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 5928, Page 218

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 5257, Page 246

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 4484, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1940