Skip to content

704 Lalor St

Trenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block20006
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,100
18%
Improvement Value:$37,000
82%
Total Assessment$45,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,366+4.7%
2024$2,261+0.3%
2023$2,254+0.4%
2022$2,246+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940