Skip to content

35 Liberty St

Trenton, NJ 08611

Built 1925

Last Sale Price
$77,000
Last Sale Date
Feb 7, 1992

Property Information

Block20006
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,358
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,500
12%
Improvement Value:$55,100
88%
Total Assessment$62,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,631+4.2%
2024$3,485+0.3%
2023$3,476+0.3%
2022$3,465+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 2592, Page 545

Property Built

Built

Year Built: 1925