Skip to content

1509 S Clinton Ave

Trenton, NJ 08611

Built 1910

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Feb 15, 2019

Property Information

Block20102
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,700
29%
Improvement Value:$40,200
71%
Total Assessment$56,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,301+4.2%
2024$3,168+0.3%
2023$3,160+0.3%
2022$3,149+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$68,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 6359, Page 1870Recorded3/6/2019

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 6137, Page 743

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4069, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1910