Skip to content

103-105 E State St

Trenton, NJ 08608

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 2011

Property Information

Block201
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class10
Description1SBR 3377SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage9,742
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,900
37%
Improvement Value:$158,300
63%
Total Assessment$251,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,572+4.2%
2024$13,984+0.3%
2023$13,949+0.3%
2022$13,904+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$308,454
DeedBook 6089, Page 419

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 2568, Page 431

Property Built

Built

Year Built: 1950