Skip to content

305 Woodland St

Trenton, NJ 08610

Built 1920

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Jan 7, 2022

Property Information

Block20201
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage925
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,200
41%
Improvement Value:$28,700
59%
Total Assessment$48,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,837+4.2%
2024$2,722+0.3%
2023$2,715+0.3%
2022$2,707+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft925DeedBook 6473, Page 899Recorded1/28/2022

Property Sale

Sale
$4,000
DeedBook 2296, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1920