Skip to content

314 William St

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$237,900
Last Sale Date
Dec 9, 2022

Property Information

Block20204
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,365
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,400
23%
Improvement Value:$85,100
77%
Total Assessment$110,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,410+18.2%
2024$5,422+0.3%
2023$5,409+0.3%
2022$5,391+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$237,900
Sq Ft1,365DeedBook 6510, Page 91Recorded12/21/2022

Property Sale

Sale
$112,500

From:

To:

Sq Ft1,365DeedBook 6308, Page 1711Recorded12/1/2017

Property Sale

SaleMulti
$196,000
DeedBook 5605, Page 206

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 5506, Page 250

Property Sale

SaleMulti
$98,000
DeedBook 2605, Page 361

Property Built

Built

Year Built: 1950