Skip to content

213 William St

Trenton, NJ 08610

Built 1916

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Mar 1, 2016

Property Information

Block20205
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,160
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,900
36%
Improvement Value:$37,200
64%
Total Assessment$58,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,370+4.2%
2024$3,234+0.3%
2023$3,226+0.3%
2022$3,216+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 6243, Page 344Recorded3/3/2016

Property Sale

Sale
$55,500

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 6178, Page 1654Recorded9/17/2013

Property Sale

Sale
$42,000

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 6177, Page 825Recorded8/28/2013

Property Built

Built

Year Built: 1916