Skip to content

110 Brown St

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2020

Property Information

Block20305
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
25%
Improvement Value:$76,900
75%
Total Assessment$102,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,952+4.2%
2024$5,712+0.3%
2023$5,697+0.3%
2022$5,679+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$107,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 6181, Page 1204Recorded10/28/2013

Property Built

Built

Year Built: 1960