Skip to content

420 William St

Trenton, NJ 08610

Built 1993

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 30, 2006

Property Information

Block20403
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,000
20%
Improvement Value:$86,400
80%
Total Assessment$108,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,288+4.2%
2024$6,035+0.3%
2023$6,019+0.3%
2022$6,000+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5509, Page 12

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 4142, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1993