Skip to content

514 William St

Trenton, NJ 08611

Built 1911

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Dec 3, 2020

Property Information

Block20404
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,366
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,400
23%
Improvement Value:$85,500
77%
Total Assessment$110,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,433+4.2%
2024$6,174+0.3%
2023$6,158+0.3%
2022$6,138+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft2,366DeedBook 6423, Page 1515Recorded12/8/2020

Property Sale

Sale
$58,000

From:

To:

Sq Ft2,171DeedBook 6231, Page 218Recorded10/15/2015

Property Sale

SaleMulti
$118,500
DeedBook 2446, Page 370

Property Built

Built

Year Built: 1911