Skip to content

415 William St

Trenton, NJ 08610

Built 1948

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 8, 2017

Property Information

Block20405
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage864
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,700
27%
Improvement Value:$61,300
73%
Total Assessment$84,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,873+4.2%
2024$4,676+0.3%
2023$4,665+0.3%
2022$4,649+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948